Homo Sapiens

WFP ajută 42 milioane de oameni aflați în pragul foametei

Conform unui raport înaintat de către World Food Programme în Noiembrie 2021, doar anul trecut s-a dublat numărul persoanelor aflați în prag de foamete de la 135 Milioane la 270 Milioane de oameni. Acest lucru se datorează aproape exclusiv conflictelor armate, crizei COVID și schimbărilor climatice.

Eforturile susținute ale World Food Programme de-a lungul anilor au însemnat ajutoruri acordate la peste 114 Milioane de persoane.

Solicitare pentru $6 Miliarde

Acești bani vor fi utilizați pentru prevenirea foametei în zone grav afectate, estimându-se că s-ar ajunge la peste 42 Milioane de persoane.

Acest grup de 42 Milioane de persoane reprezintă o parte critică din totalul de 270 Milioane afectați, grup care este foarte aproape de a atinge pragul foametei. Ajutorul ar trebui sa vină de la Guvernele țărilor care doresc să se implice în această acțiune. Conform unei prezentări realizate de WFP Supply Chain Operations Division, “A nu obține aceste fonduri ar duce la consecințe catastrofice. Alternativa este de a lua mâncare de la un copil pentru a hrăni alt copi înfometat, astfel creând un alt copil înfometat. Nu ne forțați să luăm astfel de decizii.”

Cele $6 Miliarde va ajuta pe cei mai nevoiași oferindu-le 1 singură masă pe zi, care costă WFP 43 Cenți, pe o perioadă de un an, în speranța că evoluția COVID va fi una în scădere.

Totul se va întâmpla prin infrastructura WFP din cele 43 țări în care se găsește grupul critic de 42 Milioane de persoane.

Distribuirea fondurilor

Conform raportului preliminar pus la dispoziție de către WFP, numărul de persoane la care se va ajunge, împărțit pe regiuni și țări, se poate observa în tabelele de mai jos.

RegiuneFaza 4Faza 5Total
Asia Centrală și de Sud Est6.491.0006.491.000
Africa de Nord și Orientul Mijlociu6.331.00047.0006.378.000
Africa Centrală și de Vest2.850.0002.850.000
Sudul Africii9.435.00028.0009.463.000
Estul Africii11.206.000509.00011.715.000
America Latină și Caraibe5.131.0005.131.000
Total41.444.000584.00042.028.000

Planul de alocare pentru Top 10 Țări

ȚarăFaza 4MâncareBani și VouchereTotal
Top 1033.186.0003.160.2001.116.7004.276.900
DR Congo6.792.000117.600113.900231.600
Afganistan5.500.000381.30088.100469.500
Yemen5.105.000792.900439.9001.232.000
Etiopia4.733.000559.80043.700603.500
Sudan2.697.000300.300152.800453.100
Sudanul de sud2.521.000519.000118.200637.200
Venezuela2.300.00065.300065.300
Haiti1.338.00014.90017.30032.200
Siria1.273.000383.900125.700509.600
Pakistan991.00025.10017.00042.000
Celelalte 33 țări8.842.0001.066.1001.253.3002.319.400
Total42.028.0004.226.3002.370.0006.596.300

Cele $6 Miliarde va ajuta pe cei mai nevoiași oferindu-le 1 singură masă pe zi, care costă WFP 43 Cenți, pe o perioadă de un an, în speranța că evoluția COVID va fi una în scădere. @ziarhomosapiens


Doar 100 companii responsabile pentru 71% din emisiile globale de CO2
Doar 100 dintre sutele de mii de companii din lume au fost …
Panouri Solare printate, o metodă eficientă de a obține energie solară
Costul și greutatea redusă, flexibilitatea și durabilitatea materialului din care este realizat …
Bateriile Li-Ion devin un produs reciclabil și sustenabil
Li-Cycle este o companie al cărei principal scop este să rezolve problema …
Bicicleta schimbă fața Europei
Uniunea Europeană a anunțat că sumele alocate pentru infrastructura sustenabilă, ceea ce …
Raport HSI: Impactul Fermelor asupra Încălzirii Globale și al Schimbărilor Climatice
Conform prezentării făcute în introducerea raportului, sectorul producției de animale de fermă …
Lupta împotriva Substanțelor care Epuizează Stratul de Ozon
Datele pentru 2020 arată că consumul de ODS în UE a rămas …
Transylmagica: un produs vândut, un copac plantat
Transylmagica plantează puieții în cadrul unor proiecte de realibilitare ecologică, ceea ce …
Raportul Migrației la Nivel Mondial – 2022
Estimarea globală actuală este că au existat aproximativ 281 de milioane de …
10 Sportivi Vegani (Partea II)
Continuând seria despre sportivi vegani care au ales să urmeze o dietă …
Primul festival de mâncare vegană din regiune vine la Expo 2020, în asociere cu Veganuary și Dubai Vegan Days
Primul festival de mâncare vegană din regiune vine la Expo 2020, în …
Happy Veganuary!
Cu un mediu mai durabil, un organism mai sănătos și o etică …
Bicicleta Electrică cu propulsie pe Hidrogen
Această primă bicicletă cu hidrogen din lume face posibil transportul pe distanțe …
Kaufland reciclează – automate de reciclare, pentru un mediu mai curat
Primele Automate de Reciclare a ambalajelor au fost montate în parcările magazinelor …
Top 10 cele mai citite articole ale ZHS în anul 2021
Top 10 cele mai citite articole ale ZHS în anul 2021. Bula …
Rețete vegane pentru petrecerea de Revelion
Pentru a sărbători trecerea dintre ani într-un mod deosebit, dar totuși sustenabil …
ABB va furniza încărcătoare pentru livrarea durabilă a coletelor de către serviciul poștal din Austria
Terra AC-Wallbox-urile sunt soluții de încărcare inteligente și în rețea, care sunt …
Telescopul Spațial James Webb – Etapele Lansării și Plasării pe Orbita L2
Telescopul va fi capabil să obțină imagini ale unora dintre primele galaxii …
Donează pentru World Food Programme – Salvează Vieți, Schimbă Vieți
Cu prețul unei singure jucării, poți să ajuți un copil care suferă …
Asociația care luptă prin artă împotriva plasticului – Plastic Art Performance
Tot mai multe obiceiuri legate de Crăciun și sfârșitul de an incorporează, …
Originile păgâne ale Crăciunului
oficialii bisericii au stabilit pe 25 decembrie la sfârșitul secolului al treilea, …

2 replies »

Leave a Reply