Homo Sapiens

WFP ajută 42 milioane de oameni aflați în pragul foametei

Conform unui raport înaintat de către World Food Programme în Noiembrie 2021, doar anul trecut s-a dublat numărul persoanelor aflați în prag de foamete de la 135 Milioane la 270 Milioane de oameni. Acest lucru se datorează aproape exclusiv conflictelor armate, crizei COVID și schimbărilor climatice.

Eforturile susținute ale World Food Programme de-a lungul anilor au însemnat ajutoruri acordate la peste 114 Milioane de persoane.

Solicitare pentru $6 Miliarde

Acești bani vor fi utilizați pentru prevenirea foametei în zone grav afectate, estimându-se că s-ar ajunge la peste 42 Milioane de persoane.

Acest grup de 42 Milioane de persoane reprezintă o parte critică din totalul de 270 Milioane afectați, grup care este foarte aproape de a atinge pragul foametei. Ajutorul ar trebui sa vină de la Guvernele țărilor care doresc să se implice în această acțiune. Conform unei prezentări realizate de WFP Supply Chain Operations Division, “A nu obține aceste fonduri ar duce la consecințe catastrofice. Alternativa este de a lua mâncare de la un copil pentru a hrăni alt copi înfometat, astfel creând un alt copil înfometat. Nu ne forțați să luăm astfel de decizii.”

Cele $6 Miliarde va ajuta pe cei mai nevoiași oferindu-le 1 singură masă pe zi, care costă WFP 43 Cenți, pe o perioadă de un an, în speranța că evoluția COVID va fi una în scădere.

Totul se va întâmpla prin infrastructura WFP din cele 43 țări în care se găsește grupul critic de 42 Milioane de persoane.

Distribuirea fondurilor

Conform raportului preliminar pus la dispoziție de către WFP, numărul de persoane la care se va ajunge, împărțit pe regiuni și țări, se poate observa în tabelele de mai jos.

RegiuneFaza 4Faza 5Total
Asia Centrală și de Sud Est6.491.0006.491.000
Africa de Nord și Orientul Mijlociu6.331.00047.0006.378.000
Africa Centrală și de Vest2.850.0002.850.000
Sudul Africii9.435.00028.0009.463.000
Estul Africii11.206.000509.00011.715.000
America Latină și Caraibe5.131.0005.131.000
Total41.444.000584.00042.028.000

Planul de alocare pentru Top 10 Țări

ȚarăFaza 4MâncareBani și VouchereTotal
Top 1033.186.0003.160.2001.116.7004.276.900
DR Congo6.792.000117.600113.900231.600
Afganistan5.500.000381.30088.100469.500
Yemen5.105.000792.900439.9001.232.000
Etiopia4.733.000559.80043.700603.500
Sudan2.697.000300.300152.800453.100
Sudanul de sud2.521.000519.000118.200637.200
Venezuela2.300.00065.300065.300
Haiti1.338.00014.90017.30032.200
Siria1.273.000383.900125.700509.600
Pakistan991.00025.10017.00042.000
Celelalte 33 țări8.842.0001.066.1001.253.3002.319.400
Total42.028.0004.226.3002.370.0006.596.300

Cele $6 Miliarde va ajuta pe cei mai nevoiași oferindu-le 1 singură masă pe zi, care costă WFP 43 Cenți, pe o perioadă de un an, în speranța că evoluția COVID va fi una în scădere. @ziarhomosapiens


25 de Ani de la Crearea Programului “Marie Skłodowska-Curie Actions”
MSCA (Marie Skłodowska-Curie Actions) finanțează programe de cercetare și dezvoltare pentru pregătire …
10 Sportivi Vegani (Partea I)
Prezentăm în continuare o serie de sportivi care au ales dieta vegană …
Rompetrol continuă campania de împădurire în judeţul Prahova
Rompetrol, în parteneriat cu Asociaţia EcoAssist, prin Plantăm fapte bune în România, …
16 Milioane de oameni din Yemen sunt în pragul foametei
Yemen este o țară în pragul foametei. Peste 16 Milioane de oameni …
Inteligența Artificială învață să se creeze singură
Inteligența Artificială își îmbunătățește abilitățile printr-un proces denumit ”reinforcement learning”, un fel …
Eveniment: Ziua Mondială a Copiilor
20 Noiembrie 2021 – Ziua Mondială a Copiilor. Tema Zilei Mondiale a …
Acordul Orașelor Verzi
Acordul Orașelor Verzi reprezintă o mișcare a primarilor orașelor Europei care doresc …
Parlamentul European și lupta pentru o Economie Circulară
Economia de tip ”cumpără/folosește/aruncă”, o economie liniară, trebuie să fie transformată într-o …
Cum ne asigurăm nutrienții necesari într-o dietă vegană
Toți cei care urmează o dietă în mare parte sau în întregime …
#NextGenEU – Revenirea Europei
Platforma NextGenerationEU se dezvoltă pe cinci arii mari: Make it Green, Make …
Generația Z vs Mileniali
Generația Z sunt nativi digitali. De cealaltă parte, Milenialii au fost pionierii …
Tesla domină categoric piața Mașinilor Electrice
Competiția pe piața auto este una acerbă. Companiile tradiționale nu au altă …
TEDx Countdown Schimbările Climatice – 2021
Companii, orașe, parteneri, cetățeni și organizatori locali TEDx sunt invitați să participe …
Un viitor mai bun bazat pe plante
O dietă care constă în mare parte din plante este mai bună …
Top 20 Orașe Pro-Biciclete – Copenhagenize Index
Modernizarea transportului urban pe bicicletă înseamnă îmbunătățirea infrastructurii, politici mai bune, sisteme …
Eveniment UE: Conferința pentru Schimbările Climatice – Glasgow Oct – Noi 2021
Săptămâna aceasta se desfășoară ultimele zile ale Conferinței pentru Schimbările Climatice în …
Industria de creștere a animalelor – variabila de bază în Anthropoceen
Industria de creștere a animalelor este unul dintre cei mai mari factori …
Eveniment UE: Conferința privind Viitorul Europei
Conferința privind Viitorul Europei reprezintă o oportunitate ideală pentru toți cetățenii Europei …
Repornim activitatea
Conceptul Ziarului Homo Sapiens va rămâne neschimbat, dar ne vom îndrepta atenția …
Noutăți în Știință – Săptămâna 01 – 07 Martie 2021
O echipă de ingineri au propus primul mod fezabil de propulsie Warp, …

Leave a Reply